Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

Віртуальна довідка

«Гнаний гонитель. Бертольт Брехт»


(віртуальна виставка до 125-річчя німецького письменника)


У 1933 році ім’я цього митця було внесено Гітлером у списки людей, які підлягали негайному знищенню. Драматург і талановитий режисер, поет і прозаїк, громадський діяч-антифашист Бертольт Брехт увійшов в історію як творець нової драматургічної форми «театру відчуження».

Хто ж він, цей гнаний гонитель?

Бертольт Брехт народився 10 лютого 1898 в місті Аугсбург в заможній буржуазній родині.

Під час навчання в міській гімназії (1908-1917) почав писати вірші, оповідання та есеї, які були надруковані в газеті «Аугсбурзькі новини» (1914-1915). Уже у шкільних його творах простежувалося негативне ставлення до війни як явища.

Закінчив Мюнхенський університет, де вивчав медицину і літературу. Але в 1918 р. перервавши навчання, працював санітаром у військовому госпіталі, продовжуючи писати вірші, розпочав працювати над п’єсою «Ваал».

У 1919 р. з’явилася на світ п’єса «Барабани ночі», відзначена премією Генріха Клейста.

У 1923 р. переїхав до Берліна, де працював завідувачем літературної частини і режисером в театрі Макса Рейнхардта.

У другій половині 20-х років письменник переживає світоглядний і творчий переломи: захоплюється марксизмом, зближується з комуністами, розробляє концепцію «епічність драми», яку апробує в п’єсах: «Тригрошова опера» (1928), «Свята Іоанна боєнь» (1929-1931) та ін.

Гітлерівський уряд позбавив Брехта німецького громадянства за антимілітаристський характер твору «Легенда про мертвого солдата».

1933-1948 рр. - період еміграції, сім’я переїздить до Австрії, а потім, після її окупації - до Швеції, Фінляндії. Коли Фінляндія вступає у війну, Брехт з сім’єю переїжджає до США. Саме в еміграції були написані найбільш відомі його п’єси – «Матінка Кураж та її діти» (1938), «Страх і відчай в Третій Імперії» (1939), «Життя Галілея» (1943), «Добра людина з Сезуана» (1943), «Кавказьке крейдяне коло» (1944), проте затребуваним драматургом у США так і не стає.

У 1947 р. письменник їде жити до Швейцарії – єдину країну, що видала йому візу.

З 1948 р. повернувся в Німеччину. Останні роки жив у Берліні.

На Батьківщині свій творчий талант письменник зміг реалізувати тільки після закінчення Другої світової війни і навіть мав власний театр «Berliner Ensemble» (Берлінер ансамбль), де працював режисером.

У 1950 р. відбулося його призначення на посаду віцепрезидента Академії мистецтв НДР, у 1951 р. – обрання членом Всесвітньої ради миру, в 1953 р. він очолив німецький ПЕН-клуб, а 1954 року отримав міжнародну Сталінську премію «За зміцнення миру між народами».

Брехт до останніх днів працював. В останні роки його життя виходять твори: віршований памфлет «„Свобода“ і „демократія“» (1947), п’єса «Кавказьке крейдяне коло» (1949), збірка «Сто віршів. 1918—1950».

Хворе серце стало причиною смерті письменника. 14 серпня 1956 Бертольт Брехт помер.


Книги Б. Брехта із фондів бібліотеки:

84(4HIM)

B829

Brecht, Bertolt. Ein Lesebuch für unsere Zeit : eine Sammlung / B. Brecht ; textausw.: E. Hauptmann, B. Slupianek ; einleit. F. Hofmann. - 13. Aufl. - Berlin ; Weimar : Aufbau-Verlag, 1980. - 484 S. : Fot. До збірки входять найзнаменитіші п’єси, а також віршовані та прозові твори різних років життя автора.


84(4НІМ)

B829

Brecht, Bertolt. Herr Puntila und sein Knecht Matti : ein Volksstück / B. Brecht. - Berlin ; Weimar : Aufbau-Verlag, 1978. - 212 S. : 64 Szenenfot. Пан Пунтила і його слуга Матті (нім. Herr Puntila und sein Knecht Matti) — епічна комедія, написана в 1940 році. П'єса, заснована на дилемі поміщика Пунтили, який перебуває під впливом суворих правил капіталізму в тверезому стані і розкриває свої гуманістичні аспекти, коли п'яний, - містить психологічні та соціологічні елементи. Твір, який Брехт написав у вигнанні у Фінляндії під час Другої світової війни, вперше було поставлено в Цюріху в 1948 році.


84(4НІМ)

B829

Brecht, Bertolt. Ein gemeiner Kerl : Geschichten / B. Brecht ; ausw. F. Hofmann. - Berlin ; Weimar : Aufbau-Verlag, 1978. - 164 S.

«Ein gemeiner Kerl» (Злий хлопець) – збірка оповідань Бертольта Брехта. Те, що в них розповідається про людську велич і вульгарність, про життєві хитрощі та шматочки життя, долі та обставини, не є повчальним. З іронією та сарказмом сформовано стан і поведінку буржуазії і водночас вказано їхнє соціальне походження. Зібрані тут оповідання, написані між 1920 і 1940 роками, є одними з найкращих текстів брехтівської короткої прози разом із «Календарними оповіданнями».


84(4HIM)

B829

Brecht, Bertolt. Leben des Galilei : mit Anmerkungen Brechts / B. Brecht. - 17. Aufl. - Leipzig : Verlag Philipp Reclam jun., 1978. - 141 S. - (Reclams Universal-Bibliothek).

«Життя Галілея» (нім. Leben des Galilei) — п'єса німецького поета і драматурга Бертольта Брехта, один з найзначніших його творів. Перша редакція п'єси датується 1939 роком, друга, яка значно відрізняється від першої, — 1945-м; на думку ряду дослідників, існує і третя редакція, спеціально підготовлена Брехтом до постановки спектаклю в театрі «Берлінер ансамбль» в 1955 році. У всіх редакціях п'єса, присвячена історії 300-річної давності, була звернена в сучасність і породжувала різні тлумачення. Цілком традиційна за формою, «Життя Галілея» проте виявилася особливо складна для сценічного рішення, і, хоча ставилася часто, лише деякі постановки стали подією театрального життя.


84(4HIM)

B829

Brecht, Bertolt. Vorwärts und nicht vergessen : ausgewählte Werke / B. Brecht. - Moskau : Verlag Progress, 1976. - 571 S.

До збірки літературних творів увійшли поезії та п’єси різних років життя автора.


84(4HIM)

B829

Brecht, Bertolt. Kalendergeschichten : ein Sammelband / B. Brecht. - 2. Aufl. - Leipzig : Verlag Philipp Reclam jun., 1974. - 123 S. - (Reclams Universal-Bibliothek). «Календарні оповідання» — збірка календарного типу, до якої увійшло 17 літературних творів у віршах і прозі.


84(4НІМ)

B829

Brecht, Bertolt. Die Gewehre der Frau Carrar: ein Theaterstück / B. Brecht. - Leipzig : Verlag Philipp Reclam jun., 1974. - 68 S. - (Reclams Universal-Bibliothek).

П'єса німецького поета та драматурга Бертольта Брехта «Die Gewehre der Frau Carrar» (Гвинтівки Тереси Каррар), написана спільно з Маргарет Штефін, за мотивами п'єси Дж. М. Сінга «Морські вершники». Створювалася під час Національно-революційної війни Іспанії (1937-1939).

Простежуючи шлях своєї героїні, чоловік якої загинув від рук фашистів, від зневіри та пасивності до активного опору, Брехт прагнув зміцнити віру в успіх антифашистського Опору, викрити позицію смиренності та опір злу.


792И

Б 87

Брехт, Бертольт. Про мистецтво театру : збірник / Б. Брехт. - Київ : Мистецтво, 1977. - 362 с. - (Пам'ятки естетичної думки).

У збірці творів видатного мислителя і драматурга, засновника епічного театру ХХ століття Бертольта Брехта, яскравого представника соціалістичного реалізму НДР, відображено його погляди на роль митця в суспільному житті, розуміння проблем соціалістичного реалізму, партійності мистецтва.

Читач зможе простежити еволюцію театрально-естетичних засад Б. Брехта у нерозривному діалектичному зв'язку його ставлення до традицій і новаторства, усвідомити брехтівський принцип ефекту очуження, методи обробки драм інших авторів, зв'язок теорії епічного театру з системою театральних поглядів К. С. Станіславського.


А36915 84(4НІМ)

Б87

Брехт, Бертольт. Три епічні драми : п'єси / Б. Брехт; наук. ред. О. С. Чирков. - Житомир : Полісся, 2010. - 295 с.

У виданні друкуються три епічні драми Брехта, які мають неабияку сценічну, літературознавчу і театрознавчу історію. Всі три брехтівські п’єси відіграли значну роль у становленні і розвитку теорії та практики епічного театру Бертольта Брехта, а також театру ХХ століття в цілому.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com