Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Хмельницька ОУНБ:
історія заснування, роки становлення, поступу


Хмельницька ОУНБ: історія заснування, роки становлення, поступу

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека – провідний інформаційний, просвітницький, культурний центр Хмельниччини, депозитарій краєзнавчих видань, одне з найбільших книгосховищ регіону, інформаційно-методичний та координаційний центр з питань бібліотекознавства і книгознавства для бібліотек усіх систем та відомств області.

У доробку бібліотеки низка вагомих відзнак: за вагомі досягнення у бібліотечно-бібліографічній справі, змістовну культурно-просвітницьку діяльність, впровадження новітніх технологій задля поліпшення інформаційного обслуговування населення. Бібліотека є лауреатом премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України, обласної премії імені Мелетія Смотрицького та обласної премії імені Тараса Шевченка за вклад у дослідження й популяризацію української мови та літератури, пов’язаної з життям і творчістю Т.Г. Шевченка.

За підсумками Всеукраїнського конкурсу на кращу інноваційну послугу (квітень 2011 р.) бібліотека посіла друге місце в Україні за напрямком «Інновації бібліотек у сприянні економічному розвитку регіону та розбудові інституту місцевого самоврядування». У цьому ж році колектив бібліотеки був занесений на обласну Дошку Пошани «Кращі люди Хмельниччини».

Хмельницька ОУНБ: історія заснування, роки становлення, поступу

ОУНБ – одна з найстаріших публічних бібліотек регіону. Історія створення її сягає у 1891 рік, коли прогресивна громадськість Проскурова звернулась з клопотанням до губернатора про відкриття читальні. Однак лише через 10 років, на початку ХХ століття 6 лютого 1901 року було затверджено її Статут, згідно з яким вона отримала назву «Проскурівська Міська Бібліотека в пам’ять поета О.С. Пушкіна». Обслуговувати жителів міста бібліотека розпочала у травні того ж року.

Розташувалася вона в одній із кімнат офіцерського зібрання 46-го Дніпровського полку по вул. Олександрівській (нині вул. Проскурівська). Книжковий фонд її становив біля 1000 примірників. Це були виключно російські книги, журнали і газети. Кошти на утримання бібліотеки складалися з сум, які призначала щорічно Міська Дума, річних членських внесків, пожертвувань, зборів за проведення концертів, спектаклів та інших розважальних заходів. Бібліотека була платною. Річний внесок членів бібліотеки (читачів) становив близько 3-х крб. в рік, а ті, хто одночасно вносив готівкою або книгами не менше 50 крб. мав право довічно користуватися бібліотекою.

Особи, які надали бібліотеці якусь велику послугу або зробили на користь бібліотеки значну пожертву, ставали почесними членами бібліотеки.

Керівництво бібліотекою було покладено на Розпорядчий Комітет, який складався з 7 членів. В обов'язки Розпорядчого Комітету входив підбір бібліотекаря, керування справами та майном бібліотеки, вишукування коштів для купівлі літератури та передплати періодики, проведення щорічних ревізій та складання звітів бібліотеки,

Бібліотекаря, за поданням Розпорядчого Комітету, затверджував та звільняв сам Губернатор.

Першим бібліотекарем Проскурівської міської бібліотеки була Марія Іванівна Наумова, яка була особисто знайома з російським письменником О.І. Купріним . Про це детально описано у статті Афанасьєва «Современница «Поединка» («Огонек», 1960 р.).

Хмельницька ОУНБ: історія заснування, роки становлення, поступу

В 1915 році Проскурівська Земська Управа постановила реорганізувати бібліотеку. Бібліотека розширилась – відкрилась читальня, показова виставка і пересувний музей навчальних посібників з антиалкогольним відділом. У визначений час оглядати виставку могли безплатно всі бажаючі. А пересувний музей побував із своєю експозицією в усіх навчальних закладах міста і повіту.

Під час громадянської війни бібліотеку ім. О.С. Пушкіна було пограбовано, більшість книг було втрачено. Відновила свою роботу бібліотека в 1921 році.

З 1923 по 1930 р.р. та з 1935 по 1937 р.р., у зв’язку із зміною адміністративно-територіального поділу, бібліотека була окружною, а з 1937 року – знову міською.

У 1937 р. у зв'язку з введенням нового адміністративного поділу України і появою областей в обласну бібліотеку була реорганізована одна з найбільших публічних бібліотек України (заснована у 1866 році) Кам’янець-Подільська окружна бібліотека, нині Центральна бібліотека імені Костя Солухи Кам'янець-Подільської міської ЦБС. Першим директором обласної бібліотеки був Анікєєв Микола Тимофійович, який загинув у роки війни. Функції обласної вона виконувала до 1941 р.

Після перенесення обласного центру з Кам'янця-Подільського в м. Проскурів (березень 1941 р.) Проскурівській міській бібліотеці було надано статус обласної. Так як область була Кам'янець-Подільською, назва її до 1954 року залишилась "Кам'янець-Подільська обласна бібліотека".

В період Великої Вітчизняної війни книжкові фонди було знищено, а ряд уцілілих книг вивезено до Німеччини та Польщі.

Своє відродження бібліотека розпочала після визволення м. Проскурова з 1 квітня 1944 року. Розширилось приміщення бібліотеки – її було переведено в колишнє приміщення міського казначейства (на розі сучасних вулиць Героїв Майдану і Грушевського), де вона знаходиться і тепер.

У розвиток обласної універсальної наукової бібліотеки багато досвіду, знань, творчості, наполегливої праці вклали директори бібліотек.

У післявоєнний час з 1944 р. по 1966 р. очолював бібліотеку Микола Іванович Мілютін. За час діяльності М.І. Мілютіна штат бібліотеки з 7 працівників зріс до 22 чоловік.

В 1965 році починається робота по реконструкції приміщення. В цей же період було закладено основи системи підвищення кваліфікації через семінари, бібліотечне учнівство. За розбудову бібліотечної справи М.І. Мілютіна було нагороджено значком "За відмінну роботу", медаллю "За доблесну працю".

З 1966 по 1977 рр. директором бібліотеки була Нагорна Римма Василівна. Завдяки її енергійній діяльності в 1967 році було завершено реконструкцію приміщення (зроблено надбудову другого поверху). Римма Василівна володіла справжнім хистом створювати в колективі ділову, творчу атмосферу.

На кінець 1977 року в бібліотеці працювало вже 60 спеціалістів, діяло 14 відділів і секторів. В 1969 р. Р. Нагорна була нагороджена значком "За відмінну роботу", а в 1970 р. медаллю "За доблесну працю". В цьому ж році бібліотека була нагороджена Ленінською ювілейною почесною грамотою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВІДРПС, а також їй було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

В 1977 р. на посаду директора призначено Гуська Василя Павловича, який працював у бібліотеці з 1937 року. У цей час ведеться активна бібліографічна, видавнича, методична діяльність, проводиться упорядкування мережі, централізація бібліотек області, впровадження бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК). На посаді директора він працював до виходу на пенсію (1984 р.). В.П. Гусько нагороджений значком «За відмінну роботу», медаллю «За доблесну працю».

З 1984 по 1988 рік на посаді директора бібліотеки працювала Галина Михайлівна Гордєєва. В цей час завершувалась робота по впровадженню таблиць ББК, упорядкуванню бібліотечного фонду, довідково-бібліографічного апарату. Г.М. Гордєєва докладала багато зусиль для удосконалення змісту роботи бібліотеки, покращання матеріально-технічної бази.

З 1988 по 2003 рік бібліотеку очолювала Станіслава Людвиківна Карван. Перебуваючи на посаді директора ОУНБ, основну увагу приділяє пошуку шляхів підвищення соціальної ролі бібліотеки в суспільстві, утвердженню іміджу наукової бібліотеки. Під її керівництвом ОУНБ стала сучасним інформаційним центром, робота якого спрямована на подальше інформаційне забезпечення інтересів та запитів користувачів, розвиток інформаційних ресурсів. Наполегливо вирішувала проблеми матеріально-технічної бази бібліотеки, розширення її площі.

За підсумками 1989 року Міністерством культури України Хмельницька ОУНБ була визнана найкращою в республіці і відзначена Перехідним Червоним прапором, який навічно залишився в бібліотеці.

Підвищення фахового рівня працівників – теж одне з основних завдань, які ставила перед собою та колективом Станіслава Людвиківна. Вона була ініціатором та організатором, а також членом редакційних колегій міжнародних, всеукраїнських, регіональних історико-краєзнавчих конференцій (їх проведено 23 за період 1991 по 2002 рік).

За вагомий внесок в підвищення соціальної ролі бібліотек, організацію та проведення наукових досліджень, науково-практичних конференцій, видавничу діяльність у 1994 р. лауреатами обласної премії стали – відомий бібліограф, краєзнавець Гуменюк Степан Костянтинович (посмертно), а у 1996 р. – директор бібліотеки – Карван С.Л.

З квітня 2004 року до березня 2017 року ОУНБ очолювала Надія Миколаївна Синиця. У бібліотеці з 1988 року працювала на посадах старшого бібліографа, головного бібліотекаря, заступника директора з наукової роботи та інформатизації. У 2007 році була удостоєна звання «Заслужений працівник культури України». Під її керівництвом бібліотека працювала над впровадженням в практику новітніх інформаційних технологій, залученням додаткового фінансування, членством в корпоративних проектах з каталогізації ЦУКК, створення електронної бібліотеки «Культура України» та інших.

З травня 2017 року бібліотеку очолює Чабан Катерина Анатоліївна. За її керівництва проводиться упорядкування структури. Шляхом реорганізації на правах відділу до бібліотеки приєднано обласну наукову медичну бібліотеку, створено сектор міжбібліотечного абонементу та електронної доставки документів, сектор електронної бібліотеки, сектор регіональної та правової інформації. Бібліотека працює над розширенням асортименту послуг, у тому числі на платній та цифровій основі.

Структура бібліотеки. Сьогодні в Хмельницькій ОУНБ діє 23 відділи і сектори, які забезпечують формування, збереження та доступність документально-інформаційних ресурсів бібліотеки.

Фонд бібліотеки є універсальним за змістом, станом на 01.01.2016 року налічує близько 650 тисяч примірників книг, журналів, комплектів газет, документів на нетрадиційних носіях інформації, близько 7 тисяч примірників рідкісної і цінної літератури ХVІІІ – ХХ ст..

Бібліографічна діяльність. Бібліотека забезпечує оперативне, повне і якісне надання інформації в галузі суспільно-політичних, соціально-економічних, гуманітарних наук, у сфері виробництва та підприємництва, шляхом виконання разових запитів при особистому відвідуванні бібліотеки, по телефону, за допомогою електронної пошти та віртуальної довідки. Інформаційно-бібліографічне і довідково-бібліографічне обслуговування користувачів відбувається на основі традиційних і сучасних інформаційних технологій, включаючи ресурси Інтернету. Бібліографічне інформування абонентів здійснює шляхом підготовки повідомлень у системі вибіркового розповсюдження інформації (щотижня); узагальнюючих довідок на основі оперативної інформації (щокварталу), бюлетенів нових надходжень (щомісяця).

Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки включає електронний каталог, електронні бази даних, традиційні карткові каталоги: алфавітний, систематичний, зведений краєзнавчий каталог та картотеки. Станом на 01.01.2016 року обсяг власних електронних баз даних складає 520,7 тис., з них записів у електронному каталозі – 160,5 тис.

Формування електронного каталогу бібліотеки розпочато у 1996 році, поетапно здійснюється ретроконверсія підсобного фонду відділів, станом на 01.01.2016 року опрацьовано більше 100 тис. бібліотечного фонду.

Обслуговування користувачів. До послуг користувачів представлено 5 читальних залів, Інтернет-центр, ресурсні центри: регіональної інформації, «Вікно в Америку», європейської інформації, якими щорічно користуються понад 36 тис. користувачів (за єдиною реєстраційною картотекою 12,1 тис.).

Наукова та науково-методична діяльність. Науково-методична діяльність бібліотеки спрямована на забезпечення бібліотечно-інформаційної роботи у поєднанні традиційних форм методичного впливу з інноваційними формами та методами роботи, на вивчення та аналіз стану справ в бібліотечній мережі, прогнозування розвитку бібліотечної справи на Хмельниччині, організацію заходів по підвищенню кваліфікації кадрів, на забезпечення реалізації державних, регіональних, локальних програм та проектів.

Бібліотека серйозно працює над реалізацією програми «Обласна бібліотека – бібліотекам села», основним завданням якої є відновлення повноцінної роботи сільських бібліотек.

З метою вдосконалення професійної компетентності фахівців методичних служб області, обміну досвідом роботи у 2015 році відділом наукової роботи та інновацій у бібліотечній справі створено онлайн-клуб «Сучасний методист», засідання якого відбуваються щоквартально.

Видавнича діяльність. Особливе місце в діяльності бібліотеки займає видавнича робота. Починаючи з 1960 року бібліотекою видаються поточні науково-допоміжні універсальні бібліографічні покажчики «Література про Хмельницьку область за _____ рік», які є свого роду місцевими «літописами». З 1966 року по сьогодення видається «Календар знаменних та пам’ятних дат Хмельниччини», готуються тематичні, галузеві, біобібліографічні та персональні покажчики, видання бібліографії ІІ-го ступеню, довідково-інформаційні, рекомендаційні та методичні посібники. Бібліотекою започатковано серію «Видатні особистості Хмельниччини»

Участь у проектах та програмах, у т. ч. міжнародних, регіональних, корпоративних тощо.

Завдяки співпраці з Міжнародним фондом «Відродження», програмою «Бібліоміст», відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні, Асоціацією «Поділля Перший», благодійним фондом «Ксена», обласною громадською організацією «Подільська правова ліга» та ін. реалізовано ряд задумів та проектів: «Інтернет для читачів публічних бібліотек»; «Створення регіонального інформаційного порталу та інформаційних центрів на базі публічних бібліотек”, «Глобальні бібліотеки. Бібліоміст - Україна», «Створення пунктів доступу громадян до офіційної інформації», Регіонального тренінгового центру, інформаційно-ресурсного центру «Вікно в Америку», «Мова. Культура. Німеччина».

Бібліотекою в партнерстві з обласним відділенням ВГО «Українська бібліотечна асоціація» реалізовано проект за ініціативи «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування», яка є частиною Національного плану дій «Партнерства «Відкритий уряд» та впроваджено в практику роботи.

Впровадження нових інформаційних технологій.

У 2001 році бібліотекою створено власний віртуальний ресурс - веб-сайт, що дає змогу розширювати та популяризувати свою діяльність. З цього ж року в практику роботи бібліотеки впроваджено комп’ютерну програму по автоматизованому обліку читачів АРМ «Статистика».

Бібліотека є учасником Всеукраїнського Корпоративного проекту електронна бібліотека «Культура України».

Хмельницька ОУНБ: історія заснування, роки становлення, поступу

Сьогодні бібліотека створює власні інформаційні ресурси: електронний каталог; «Наші видання»; «Краєзнавчий календар»; «Віртуальні виставки»; «Бібліотечний раритет».

З метою підвищення фахового рівня бібліотечних працівників області в 2009 році на веб-сайті ОУНБ відкрито сторінку «Бібліотекарю», яка постійно наповнюється актуальною інформацією з питань бібліотечної справи. В 2013 році створено блоги: «Бібліотечна поличка», «Методичні каруселі».

Бібліотечні кадри. Бібліотека має хороший кадровий потенціал з високим рівнем професійної підготовки. На даний час в бібліотеці працює 62 фахівці. Свою творчість, науковий пошук, інтелектуальний потенціал колектив бібліотеки спрямовує на донесення скарбів людської мудрості до читача.

Імена (ініціали і прізвища) працівників, які зробили найбільший внесок у розвиток бібліотеки.

За більш як 100-літній період діяльності бібліотеки значний внесок у розвиток бібліотеки та бібліотечної справи на Хмельниччині зробили такі корифеї:

Логвиненко Тетяна Варфоломіївна, заступник директора з наукової роботи, значний внесок зробила у становлення та розвиток бібліотеки, зокрема доукомплектування фонду краєзнавчою літературою, організацію КЗвДБА, виданню краєзнавчих посібників.

Гуменюк Степан Костянтинович, відомий вчений-історик, краєзнавець-дослідник у бібліотеці працював на посаді головного бібліографа. Вагомий внесок вклав у розвиток краєзнавчої бібліографії та історичного краєзнавства.

Шпилько Роза Федорівна, завідуюча інформаційно-бібліографічного відділу. Їй належить створення першого ДБА бібліотеки, власноруч підготовлено цілий ряд бібліографічних посібників, методичних рекомендацій з питань бібліотечно-бібліографічних знань.

Леонов Василь Іванович, завідуючий науково-методичного відділу, значний вклад здійснив у розвиток та становлення бібліотечної мережі області, удосконалення організаційно-методичної діяльності.

Ісакова Клара Григорівна, завідуюча відділу іноземних мов, їй належить організація гуртків по вивченню іноземних мов, клубів любителів польської та французької мов «Пшиязнь» та «Франсуаза». Створення ДАБ відділу іноземної літератури.

Єфремова Олександра Пантелеймонівна, завідуюча відділу книго- збереження, здійснила значний внесок у формування фонду відділу книго- збереження бібліотеки.

За вагомий внесок у підвищення соціальної ролі бібліотек, організацію та проведення наукових досліджень, науково-практичних конференцій, видавничу діяльність відзначені дипломом лауреата обласної премії ім. М. Смотрицького фахівці бібліотеки: Карван Станіслава Людвиківна (1996), Синиця Надія Миколаївна (2003), Мельник Валентина Опанасівна (2006), Онищук Ніна Петрівна (2007), Маковська Валентина Володимирівна (2010).

Почесними грамотами Міністерства культури України в різні періоди були відзначені: Карван Станіслава Людвиківна; Синиця Надія Миколаївна; Снігур Любов Адольфівна, Марчак Тетяна Федорівна; Онищук Ніна Петрівна, Безвушко Тетяна Григорівна, Сліпун Світлана Кузьмівна, Поліщук Галина Іванівна; Лісогор Галина Станіславівна; Шелегеда Вікторія Миколаївна; Босюк Галина Альбінівна; Маковська Валентина Володимирівна; Антонова Тамара Олексіївна.

Життя з кожним днем розширює коло завдань, які стоять перед бібліотекою. Фахівці наукової бібліотеки роблять усе можливе для забезпечення сучасного рівня обслуговування читачів, реалізації конституційного права громадян України на всебічний розвиток особистості, підтримку ідеалів вільного, відкритого і демократичного суспільства.

Електронний фотоальбом до 120- річного ювілею Бібліотеки вміщує понад 170 фото, які об'єднанні у 13-ть тематичних розділів:https://www.facebook.com/100051519973491/videos/612490669853183


Поштова й електронна адреси бібліотеки та адреса веб-сайту.

29000 м. Хмельницький

вул. Героїв Майдану, 28

веб-сайт www.ounb.km.ua

ел. пошта library@ounb.km.ua

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com