Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

Віртуальна довідка


Координати долі засновниці вітчизняної школи онкогінекології
Євгенії Вікторівни Коханевич


5 квітня 2024 року виповнюється 95 років з дня народження доктора медичних наук, акушера-гінеколога, професора, члена Європейської асоціації онкогінекологів, почесного члена правління акушерів-гінекологів Гарвардського університету (США) Євгенії Вікторівни Коханевич (1929 – 2012).

Народилася Євгенія Вікторівна в селищі Любар Житомирської області. Дитячі та перші шкільні роки провела у Вінницькій області. Сім’ї доводилося часто змінювати місце проживання, оскільки батько Віктор Миколайович, який працював прокурором, був змушений періодично переїжджати з одного міста в інше.

Війна, евакуація, повернення до рідної України. У перші повоєнні роки Євгенія здобула середню освіту у селищі Гнівань Вінницької області. Дівчинка завжди добре навчалася, була здібною, але найбільших успіхів досягала у математиці та фізиці. Шкільні вчителі були певні: Женя стане добрим інженером. Так, склавши іспити з точних предметів, у 1946 році вона стала студенткою Київського політехнічного інституту. Але навчання в політехніці не зацікавило майбутню професорку і, провчившись 2 курси, у 1948 році вона складає іспити до Вінницького медичного інституту ім. М. Пирогова і успішно вступає на перший курс вишу. Про альма-матер Євгенія Вікторівна розповідала із незвичайною теплотою. Так склалося, що Євгенію Коханевич найбільше цікавило акушерство. Вона все частіше залишалася на нічні чергування у клініці. Крім того, молода спеціалістка входила до складу студентського наукового гуртка при кафедрі акушерства та гінекології, потім очолила його. Євгенія Коханевич із чуйністю та душевним трепетом ставилася до майбтніх мам, тонко сприймала переживання породіль, не відчуваючи страху перед складними клінічними ситуаціями.

1954 рік. Євгенія Вікторівна за призначенням прямує працювати акушером-гінекологом до Хмельницької області. Спочатку працювала в лікарні с. Солобківці, потім у м. Дунаївці. Щоденні битви, іноді за два життя, майже незмінно винагороджувалися перемогою. Якщо у Солобківцях доктор Коханевич протягом року приймала приблизно 350-400 пологів, то у Дунаївцях – понад 700. На деякий час їй довелося виконувати функції головного лікаря Дунаєвецької центральної районної лікарні. Відповідальна, організована, вона справлялася з будь-якими викликами.

І все ж таки в душі Коханевич неухильно зростало прагнення до наукових досліджень. Сферою своїх інтересів як майбутнього вченого вона обрала невивчену на той час галузь – онкогінекологію. Тому вже у 1963 – 1964 роках була ординаторкою, у 1965 – 1980 роках – науковою співробітницею Київського рентгено-радіологічного і онкологічного інституту.

Очолювала відділ онкогінекології у нинішньому Національному інституті раку. До роботи в інституті додалась напружена робота над написанням дисертації. У 1971 році успішно захистила докторську дисертацію «Світлова та флуоресцентна кольпоцервікоскопія, гістохімічні та цитогенетичні паралелі в діагностиці передпухлинних станів і раку шийки матки». У 1980 році Євгенія Вікторівна очолила кафедру акушерства і гінекології № 3 Київського інституту удосконалення лікарів (тепер – Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика). На цій посаді вона працювала до 2005 року.

Засновниця Київської школи онкогінекології, автор майже 300 наукових праць, у т. ч. 6 монографій, 11 винаходів, 27 раціоналізаторських пропозицій з питань патології шийки матки, ведення вагітності і пологів, онкогінекології, невиношування вагітності, генітального ендометріозу тощо.

Вічна зірка таланту Євгенії Коханевич рятує жіночі життя і сьогодні та слугує фундаментом для подальших досліджень науковців.

Оксана Шеін,
головний бібліограф відділу краєзнавства
Хмельницької ОУНБ

Література

1. Козак І. Засновниця школи сучасного акушерства і гінекології України – донька Поділля Євгенія Коханевич // Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини на 2024 рік : реком. бібліогр. довід. / Департамент інформ. діяльності, культури, національностей та релігій Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. обл. від-ня ВГО Укр. бібл. асоц., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка. – Хмельницький, 2023. – С. 95-96. – Бібліогр. в кінці ст.

2. Коханевич Євгенія Вікторівна // Жінки України : енциклопед. слов. / Спілка жінок України ; Ін-т гуманіт. дослідж. ; уклад. М. А. Орлик. – Київ, 2001. – С. 220.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com