Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Інтернет-центр

LEAP - "Інтернет для читачів публічних бібліотек"

US embassy

З 2001 р. Посольство США реалізує програму "Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)". Уряд Сполучених Штатів виділив 1 млн. 500 тис. доларів на покращання доступу громадян України до інформації через відкриття у публічних бібліотеках Інтернет-центрів, безкоштовних для читачів. Бібліотеки з різних регіонів України стали переможницями всеукраїнського конкурсу проектів, що проводився за цією програмою.

Відповідно до проектів бібліотеки отримали фінансування (до 24 тисяч доларів кожна) на придбання техніки, програмного забезпечення, оплату послуг провайдера, навчання користувачів. Передбачені також тренінги бібліотечних працівників з надання читачам цієї нової для українських книгозбірень послуги. Центр інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, що організував та проводить конкурс LEAP, навчає директорів бібліотек і керівників проектів, консультує бібліотекарів, а також через відкриті в усіх областях України Інтернет-центри поширює інформацію з актуальних питань. Партнером цього проекту виступає Центр безперервної інформаційно-бібліотечної освіти Української бібліотечної асоціації.

У результаті реалізації проекту в публічних бібліотеках України працює понад 147 Інтернет-центрів.Вони пропонують читачам не менше п'яти робочих станцій, підключених до Інтернету, консультації та навчання методиці пошуку інформації в Інтернеті.

Завдяки відкриттю Інтернет-центрів не лише покращився доступ тисяч громадян України до електронної інформації, а й істотно змінилися самі бібліотеки. Відкриття цих центрів сприяло збільшенню підтримки бібліотек з боку владних структур і бізнесових кіл, привернуло увагу до книгозбірень засобів масової інформації. Активізувалася співпраця з громадськими організаціями, закладами освіти та науковими установами.

Створення Інтернет-центрів сприяло інноваційному підходу бібліотекарів до обслуговування користувачів. Так, Херсонська обласна наукова бібліотека ім. І. Гончара і Республіканська кримсько-татарська бібліотека започаткували освітню програму для сільської молоді "Вікенд в Інтернеті". Маріупольська центральна міська бібліотека надає Інтернет-центр для дистанційної освіти, проводить щомісячний чат з юристом - віртуальну юридичну консультацію. Херсонська обласна бібліотека для дітей і Севастопольська міська бібліотека для дітей спільно провели Інтернет-конференцію з дитячою письменницею, здійснюють навчання вчителів і учнів. Рівненська обласна бібліотека координує роботу Інтернет-центрів у трьох публічних бібліотеках Рівненської області, звертаючи особливу увагу на обслуговування дітей та інвалідів.

Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека організувала тиждень відкритих дверей "Читайте! Навчайтеся! Користуйтеся Інтернетом у нашій бібліотеці!" Вперше в Україні комп'ютери, підключені до Інтернету, з'явилися у сільських бібліотеках - селах Синьків і Товсте Заліщицького району Тернопільської області, селі Вигода Івано-Франківської області. Складником програми розвитку електронного врядування став Інтернет-центр Кам'янець-Подільської центральної міської бібліотеки.

Робота Інтернет-центрів, відкритих за проектом "Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)", свідчить, що перший "стрибок" був вдалим. Завдяки фінансовій і методичній підтримці Посольства США в Україні, завдяки творчому підходу бібліотекарів, розумінню і допомозі владних структур громадяни України отримали можливість доступу до світової мережі Інтернет. Значно підвищилася якість надання бібліотечних послуг.

Крім LEAP, уряд США фінансує також інші програми, спрямовані на покращання доступу громадян України до Інтернету, зокрема Програму розширення доступу та навчань в Інтернеті (IATP), що адмініструється IREX, а також програму "Вікно в Америку", яку координує Центр інформаційних ресурсів Посольства США в Україні.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com