Пошук по сайту
Нові надходження до відділу виробничої літератури
Шановні відвідувачі сайту!
Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу
травень 2024 року
А46816-5-6(2022) 628.4 О-64 Організація системи роздільного збирання побутових відходів / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2022. – 28 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Стан навколишнього середовища ; травень-червень, 2022, № 5-6). В Україні відзначається тенденція до збільшення обсягу утворених і вивезених на полігони побутових відходів на 4 млн метрів кубічних щороку. Серед твердих побутових відходів збільшується частка відходів, які не піддаються швидкому розкладу і потребують значних площ для зберігання. Роздільний збір найефективніший у місцях утворення відходів (вдома, на підприємствах тощо), що дозволяє на первинному етапі відсортувати та передати у відповідний пункт прийому чи, у разі наявності, у контейнер призначений для відповідного виду відходів. Непередбачуваність складу суміші компонентів побутових відходів обумовлює некерованість фізичних та біохімічних процесів, які відбуваються в тілі полігону чи звалища з утворенням шкідливих хімічних сполук, що забруднюють атмосферне повітря та ґрунтові води.
А46815-7-8(2022) 661.16 П57 Попередження ризиків для довкілля та здоров`я людей від використання хімічних засобів захисту рослин / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2022. – 28 с. іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Стан навколишнього середовища ; липень-серпень, 2022, № 7-8). Однією найгостріших проблем в Україні сьогодні є відсутність безпечної системи поводження з пестицидами та отрутохімікатами, брак інформації щодо негативного впливу цих речовин на здоров’я людей та навколишнє середовище. Україна завжди була країною з розвиненим сільським господарством. Це передбачало значне систематичне використання добрив і пестицидів в українському аграрному секторі. Перевага віддавалася тим, які мали найбільш стійкі для навколишнього середовища компоненти. Вони найбільш ефективно впливали на підвищення врожайності, але в той же час були надзвичайно небезпечними для людини і навколишнього середовища. Сьогодні більшість пестицидів цього типу заборонені до використання. За багато років проведення господарської діяльності по обробці ґрунту було винайдено чимало засобів, які допомагають забезпечувати оптимальний ріст культур та їхній активний розвиток. При активному постійному застосуванні пестициди часто потрапляють на нецільові об’єкти: в навколишнє середовище – ґрунт, повітря, водні басейни; знищують корисну фауну – ентомофаги і акарофаги, бджіл, комах-запилювачів, переносяться на суміжні посіви і ценози, які не піддаються цільової обробці. Необхідною є активна розробка та впровадження безпечних та ефективних методів обробки ґрунту та захисту рослин, які б не лише забезпечували високу врожайність, але й зберігали природні ресурси та здоров`я людей. Додатковою проблемою є недостатність інформації серед аграріїв про безпечне використання пестицидів та отрутохімікатів, що потребує вдосконалення системи навчання та консультацій
А46819-11(2021) 631.147 В80 Впровадження основ органічного сільськогосподарського виробництва / Всеукр. екол. ліга ; ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2021. – 36 с. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Охорона навколишнього середовища ; листопад, 2021, № 11). Сучасні тенденції розвитку цивілізації ставлять нові завдання: нам потрібно не тільки збільшувати обсяги виробництва, в тому числі сільськогосподарського, але й мати безпечні, корисні продукти харчування високої якості. У липні 2017 року прийнятий Закон України № 2496-VIII «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Цей Закон визначає основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, засади правового регулювання органічного виробництва, обігу органічної продукції та формування ринку органічної продукції, правові основи діяльності центральних органів виконавчої влади, суб’єктів ринку органічної продукції та напрями державної політики у зазначених сферах. Необхідно пристосувати українське законодавство до сучасних тенденцій розвитку цивілізації, забезпечуючи високу якість та безпеку харчових продуктів.
А46817-1-2(2022) 628.4(477) В80 Впровадження заходів у місцевих громадах щодо поводження з небезпечними відходами / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2022. – 24 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Стан навколишнього середовища ; січень-лютий, 2022, № 1-2). В Україні щороку відбувається збільшення відходів. Полігони і несанкціоновані звалища займають площу більшу, ніж площа об’єктів природно-заповідного фонду держави. Тому в контексті вітчизняної системи поводження з відходами необхідні: радикальні зміни щодо виконання законодавства, доопрацювання нормативних документів, значні суми штрафів за налагодження переробки як бізнесовими так й комунальними підприємствами, поступове налагодження сортування та відповідальності мешканців за не сортовані.
А46823-9-10(2022) 504(477) В80 Вплив військових дій на довкілля / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2022. – 32 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Вплив військових дій на довкілля ; вересень-жовтень, 2022, № 9-10). Аналіз наслідків масових обстрілів та ракетних ударів підкреслює серйозну екологічну шкоду, спричинену пошкодженням або руйнуванням найбільш екологічно небезпечних об`єктів, таких як нафтопереробні заводи, нафтобази, газопроводи, хімічні та металургійні підприємства. Це створює нагальну потребу у вчасній фіксації збитків для оточуючого середовища та класифікації порушень, що відбулися, для ефективного управління ситуацією, регулювання та відновлення ландшафтів та екосистем, як під час, так і після завершення бойових дій.
А46820-11-12(2022) 502.175(477) Н35 Національний план відновлення України. Розділ "Екологічна безпека" / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2022. – 32 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Національний план відновлення України від наслідків війни ; листопад-грудень, 2022, № 11-12). Впровадження знань і проектів Плану відновлення за напрямом екологічної безпеки забезпечить реалізацію екологічної політики, яка відповідає євроінтеграційним напрямам та принципам Європейського зеленого курсу, а також інтеграцію екологічної складової до всіх реформ та проєктів з відновлення країни відповідно до європейських стандартів сталого розвитку. У книзі висвітлено проблеми системи державного управління та екологічного контролю в Україні, які перешкоджають досягненню цілей екологічної безпеки та сталого природокористування.
А46821-1-2(2023) 504(477) Х94 Хроніка втрат за рік війни: вплив російської військової агресії на довкілля / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2023. – 32 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Вплив військових дій на довкілля ; січень-лютий, 2023, № 1-2). Окупанти руйнують природні території , які є середовищем існування рідкісних видів і зникаючих оселищ. Під окупацією знаходиться 10 національних природних парків, 8 заповідників, 2 біосферних заповідника. Близько 600 видів фауни та 750 видів флори опинилися під загрозою знищення – зокрема, червонокнижні види. Вже зафіксовано щонайменше 50 тисяч випадків смертей дельфінів на узбережжях України, Болгарії та Туреччини. За рік повномасштабного вторгнення російські окупанти вчинили понад 2300 злочинів проти довкілля. Це обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об’єктів. Спалювання лісів, підрив нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів. В зоні активних військових дій та руйнівного впливу російської агресії розташовані атомні та теплові електростанції, морські порти та залізничні шляхи сполучення, хімічні та маталургічні заводи, уранові сховища. Отримані матеріали будуть використовуватися та будуть корисними для визначення ступеня забруднення довкілля, кваліфікації вчиненого злочину, обчисленню шкоди екологічних злочинів, встановлення та притягнення до відповідальності винних осіб. Кожен громадянин України може долучитись до фіксації злочинів проти довкілля.
А46814-12(2021) 628.4(477) П78 Проблемні питання розміщення промислових відходів у межах громад та шляхи їх розв`язання / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2021. – 32 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Стан навколишнього середовища ; грудень, 2021, № 12). Проблема ефективної переробки та утилізації відходів є однією з найгостріших у світі. Увага до питань раціонального поводження з відходами в Україні з боку як органів влади, так і наукових кіл в останні роки значно посилилась. Вирішення проблем можливе завдяки впровадженню ефективних заходів швидкої, безпечної переробки відходів і отриманню позитивного економічного й екологічного ефекту від утилізації та багаторазового використання сировини. Зазначимо, що Україна є невід’ємною частиною реалізації цілей Європейського Зеленого Курсу (ЄЗК). Концепція ЄЗК, серед іншого, є логічним продовженням міжнародних зусиль із озеленення економіки. Україна вже робить свій внесок у спільні зусилля щодо створення кліматично нейтрального європейського континенту, зокрема у рамках Паризької Угоди, Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року та Угоди про асоціацію з ЄС.
А46822-3-4(2023) 504(477) В80 Вплив військових дій на об`єкти природно-заповідного фонду / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2023. – 32 с. : іл. – (Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Вплив військових дій на довкілля ; березень-квітень, 2023, № 3-4). За географічним районуванням природний заповідник «Єланецький степ» входить у мережі Дніпровсько-Дніпровської провінції Північностепової підзони Степової зони, на степових відрогах Придністровської височини Південнобузько-Дніпровського межиріччя. Він є першим і єдиним на Правобережній Україні степовим заповідником. Мета його створення – збереження у природному стані ландшафтів степової зони Правобережної України з типовими та унікальними природними комплексами, що мають важливе природоохоронне, естетичне та наукове значення. Тут охороняються степові (типчаково-ковилові) та петрофітні (вапнякові) ландшафти, насичені субсередземноморськими та елементами флори і фауни. Від початку повномасштабної війни 24 лютого поблизу природнього заповідника «Єланецький степ» велися активні бойові дії, йшли колони військової техніки. Тож у цей непростий час перед нами стоїть спільне надважливе завдання – збереження нашого неповторного Степу для майбутніх поколінь.
А46818-3-4(2022) 502.21(477) С91 Сучасні технології енергоефективності та ресурсозбереження / Всеукр. екол. ліга ; гол. ред. Т. В. Тимочко. – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2022. – 24 с. : іл. –(Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги) (Стан навколишнього середовища ; березень-квітень, 2022, № 3-4 У світі відбуваються зміни у підходах до формування енергетичної політики держав: здійснюється перехід від застарілої моделі функціонування енергетичного сектору в якому домінували великі виробники, викопне паливо, неефективні мережі, недосконала конкуренція на ринках. Нова модель у якій створюється більш конкурентне середовище, вирівнюються можливості для розвитку шляхів постачання палива. В книзі описані зміни в енергетичній політиці, включаючи перехід до нової моделі, що сприяє конкурентному середовищу та рівності у розвитку шляхів постачання палива. Нова модель створює більш ефективні умови для розвитку енергетичного сектору, порівняно з застарілою моделлю, що ґрунтувалася на використанні великих виробників та неефективних мереж.
П1242-2022 628.4(477) Д69 Дорожня карта реалізації Закону України "Про управління відходами" ": зб. матеріалів Нац. форуму "Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології", м. Київ, 24-25 листоп. 2022 р. / Всеукр. екол. ліга, Нац. форум "Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології". – Київ : Центр екол. освіти та інформ., 2022. – 248 с. У збірці вміщені матеріали Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Доповіді учасників стосуються пріоритетних шляхів реалізації Закону України «Про управління відходами», нормативно-правового регулювання у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами, відходами руйнації в Україні та наближення до європейських правил і стандартів, вирішення проблем перероблення та утилізації відходів війни без негативного впливу на довкілля, сприяння залученню інвестицій у створення екологічно дружньої інфраструктури перероблення відходів, впровадження природоохоронних ініціатив та проєктів, налагодження та зміцнення транскордонного співробітництва, впровадження засад збалансованого (сталого) розвитку в Україні, екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій, співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу. Також в доповідях представлені матеріали щодо розділу «Екологічна безпека» Національного плану відновлення України, проблемних питань та позитивного досвіду у розробленні та реалізації Регіональних планів управління відходами, юридичних аспектів захисту екологічних прав громадян та місцевих громад, компенсації збитків для довкілля від наслідків російської збройної агресії, проблемних питань поводження з небезпечними відходами в Україні, негативного впливу сміттєзвалищ та місць розміщення промислових відходів на природні екосистеми та здоров’я населення, інформаційної політики та інструментів цифровізації, освітньо-виховної роботи і просвіти для розв’язання проблем поводження з відходами. Особливо актуальними є доповіді, присвячені вирішенню проблем перероблення та утилізації відходів, що утворені внаслідок російської збройної агресії.
П1242-2021 628.4(477) Е45 Екологічно дружні технологічні рішення для місцевих громад щодо поводження з відходами : зб. матеріалів Нац. форуму "Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології", м. Київ, 23-24 листоп. 2021 р. / Всеукр. екол. ліга, Нац. форум "Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології". – Київ : Центр екол. освіти та інформації, 2021. – 280 с. У збірці вміщені матеріали Національного форуму «Поводження відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Доповіді учасників стосуються широкого спектру питань, пов’язаних із розробленням та реалізацією регіональних планів управління відходами, проблемними питаннями розміщення промислових відходів у межах громад, методологічними підходами до оцінки негативного впливу складування побутових і промислових відходів на екологічні системи, негативним впливом сміттєзвалищ на природні екосистеми та життєдіяльність людей, інформаційною політикою та інструментами діджиталізації, освітньо-виховною роботою і просвітою для розв’язання проблем поводження з відходами. Також в доповідях представлені законодавчі ініціативи та інформація щодо нормативно-правового регулювання у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами, міжнародний досвід управління відходами.
А46842 62 Л96 Люховець В. В. Зносостійкість конструкційних сталей при азотуванні в циклічно-комутованому розряді: спец. 05.02.04 – тертя та зношування в машинах : автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. тех. наук / В. В. Люховець ; М-во освіти і науки України, Хмельниц. нац. ун-т. – Хмельницький : [б. в.], 2024. – 20 с. Метою досліджень є розвиток теоретичних і розробка практичних основ підвищення зносостійкості металів безводневим азотуванням в циклічно-комутованому розряді, а також встановлення основних закономірностей і умов азотування довгомірних отворів для забезпечення їх зносостійкості. В роботі розвинуто положення теорії дифузійних газорозрядних процесів модифікації поверхні металів, які базуються на пріоритеті енергетичних підходів. З таких позицій теоретичні основи досліджуваних технологій не розглядались жодним з попередніх дослідників, але якраз подібні підходи відкривають абсолютно нові можливості розкриття тонкого механізму явищ, котрі мають місце при реалізації процесів даного типу, і далі – розробки практичних аспектів використання технології азотування. Теоретичні положення, розроблені в роботі, передбачається використати не тільки в практиці застосування технологічних процесів досліджуваного типу, але у підготовці фахівців при викладанні навчальних курсів із принципово нових напрямів теорії та практики газорозрядних процесів обробки поверхні металів.
А46843 336(477) Б68 Благун С. І. Моделювання дифузії фінансових інновацій і стійкості банківського сектору України : спец. 08.00.11 – мат. методи, моделі та інформ. технології в економіці : автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. екон. наук / С. І. Благун ; М-во освіти і науки України, Хмельниц. нац. ун-т. – Хмельницький : [б. в.], 2024. – 20 с. Запропоновано науково-методичний підхід до моделювання впливу глобальних фондових ринків на локальний ринок України на основі гіпотези адаптивного ринку з використанням низки тестів (Грейнджера, Дікі-Фуллера, Філіпса-Перрона) і адаптивної системи висновків (ANFIS), яка заснована на нечіткій системі висновків Такагі-Сугено. Здійснено класифікацію факторів, які впливають на фінансову стійкість банків та банківської системи, яка включає внутрішні та зовнішні фактори. Уточнено сутність поняття «інновації», яке має багатоваріантність, є довільним і залежить від передумов для створення нових теорій.
Б52152 664 Ф33 Федорів В. М. Експлуатація та обслуговування обладнання: навч. посіб. / В. М. Федорів, В. П. Олександренко, А. В. Мартинюк. – Хмельницький : ХНУ, 2024. – 335 с. У посібнику представлені загальні відомості щодо експлуатації та технічного обслуговування обладнання харчових і переробних виробництв, а також обладнання окремих галузей харчової промисловості.
А46827 004.421 Л63 Лисенко С. М. Формальні методи розроблення критичних систем: навч. посіб. / С. М. Лисенко, В. С. Харченко, Д. М. Медзатий. – Хмельницький : ХНУ, 2024. – 122 с. Розглянуті формальні методи розробки та супроводу систем критичного призначення (космічна галузь, атомна енергетика, авіація, хімічна промисловість, медицина) шляхом аналізу моделей, характерною ознакою яких є автоматизація процедури застосування.
П1277-7 502.17(477.75-751) А90 Асканія-Нова : антол. публ. та друк. вид. (1845–1945) / упоряд.: О. Василюк, В. Пархоменко. – Київ ; Чернівці : Друк Арт, 2024. – Т. 7 : 1938- 1945. – 2024. – 392 с. Антологія, яку продовжує це видання, включає у хронологічному порядку близько 1000 публікацій українською, російською, німецькою, французькою та угорською мовами, присвячених «Асканія-Нова» (як заповіднику і як зоопарку). До сьомого тому включені 71 публікація та 1 рукопис, які стосуються періоду 1938 – 1945 років. Видання започатковане 2019 року, оскільки в цей рік виповнилося 100 років, відтоді як Асканія-Нова вперше отримала Державний охоронний статус – була оголошена заповідником.
П1277-6 502.17(477.75-751) А90 Асканія-Нова : антол. публ. та друк. вид. (1845–1945) / упоряд.: О. Василюк, В. Пархоменко. –Київ ; Чернівці : Друк Арт, 2024. – Т. 6 : 1932- 1937. – 2024. – 624 с. Антологія, яку продовжує це видання, включає у хронологічному порядку близько 1000 публікацій українською, російською, німецькою, французькою та угорською мовами, присвячених «Асканія-Нова» (як заповіднику і як зоопарку). До шостого тому включені 58 публікацій, датованих 1932 – 1937 роками. Більшість джерел, зібраних упорядниками, на цей час існують лише у кількох примірниках і нерідко – лише за межами України. Подібна Антологія видається вперше.
А46868 502.17(477.75-751) Т65 Традиції заповідної справи, сучасні проблеми збереження та повоєнного відновлення територій природно-заповідного фонду : зб. наук. пр. / Нац. акад. аграр. наук України , Біосфер. заповідник "Асканія-Нова" ім. Ф. Е. Фальц-Фейна ; за ред. В. Шаповала. – Чернівці : Друк Арт, 2023. – 256 с. До збірки включені наукові праці за матеріалами круглого столу «Традиції заповідної справи, сучасні проблеми збереження та повоєнного відновлення територій природнозаповідного фонду», присвяченого 160-й річниці від дня народження Ф. Фальц-Фейна, видатного природоохоронця, громадського діяча і мецената, творця всесвітньо відомої степової оази, засновника Біосферного заповідника «Асканія-Нова». До публікації долучились представники 30 природоохоронних та науково-дослідних установ, закладів вищої освіти та громадських організацій. Висвітлено актуальні питання про внесок Ф. Фальц-Фейна у розбудову заповідної справи і збереження біорізноманіття та у розвиток різних галузей сільського господарства, поточну ситуацію та загрози у Біосферному заповіднику «Асканія-Нова», що перебуває в окупації з 24 лютого 2022 р., результати регіональних ботанічних та зоологічних досліджень у природоохоронних об’єктах, збитки, завдані довкіллю внаслідок воєнної агресії російської федерації, сучасні проблеми збереження та повоєнного відновлення територій природнозаповідного фонду. Збірка призначена для фахівців природоохоронних та науководослідних установ біологічного профілю, членів екологічних громадських організацій, краєзнавців, натуралістів та пропагандистів зеленого руху.
Б52157 502.17(477-751) В19 Василюк О. В. Допомога громадських організацій установам природно-заповідного фонду України в умовах повномасштабної війни / О. В. Василюк, К. О. Філюта, В. В. Шаповал. – Київ ; Чернівці : Друк Арт, 2024. – 80 с. Цей документ підготовлений в рамках проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що виконується в Україні за Угодою між Агентством США з міжнародного розвитку та ІСАР «Єднання». Метою дослідження є підбиття підсумків перших двох років допомоги громадського сектора постраждалим від війни національним паркам і заповідникам України, документування та аналіз уроків, які будуть важливими для подальшої підтримки постраждалих установ природно-заповідного фонду України. Без сумніву, в умовах повномасштабної війни не є можливим скласти повну картину (особливо в частині хронології та логіки подій, що відбувались або досі відбуваються на тимчасово окупованих територіях). Також частина картини умисно не персоніфікована авторами, адже це може становити загрозу важливим учасникам допомоги, що досі перебувають на тимчасово окупованих територіях. Дослідження здійснене за сприяння ІСАР «Єднання» в консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, реалізованій через Агентство США з міжнародного розвитку.
|