Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до відділу виробничої літератури


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



грудень 2021 року

Погода, яка змінила світ

А45597

551.58(100)

Р64

Розенлунд, Маркус. Погода, яка змінила світ [Текст] : дослідження / М. Розенлунд ; пер. зі швед. М. Никончука. - Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2021. - 224 с. : іл. - (Державна програма - 2021).

Для завоювання світу зазвичай достатньо військової або економічної потуги. Для підкорення погоди цього замало. Жодної імперії в історії це не вдалося. Могутній супротивник – погода – перемагає всіх.

Досвідчений журналіст, цікавий оповідач Маркус Розенлунд, подорожуючи машиною часу крізь століття, демонструє, як погода руйнувала цілі цивілізації та визначала переможців воєн. Крізь сплетіння наукових фактів з історією та суспільними науками ви дізнаєтесь, який існує зв’язок між казковими тролями і кліматичними змінами, між «Криком» Едварда Мунка та виверженням вулкана, між поразками видатних полководців і примхами стихії. Втім, ця книжка – не набір сухих фактів. Пояснюючи складні речі простими словами, часом із гумором, автор застерігає проти того, що може статися, коли нехтувати глобальним потеплінням.

«Погода, яка змінила світ» - безумовний подарунок для поціновувачів художнього репортажу, кліматології та історії.


Фрукти проти овочів. Чому кавун- не ягода, а томат- це фрукт

А45610

641.3

К56

Коваленко, Олексій. Фрукти проти овочів. Чому кавун- не ягода, а томат- це фрукт [Текст] : дослідження / О. Коваленко. - Київ : Віхола, 2021. - 224 с. : фото. - (Наукпоп) (Державна програма - 2021).

Перці й помідори – не овочі. Гречка – горішок. Вишня – не ягода.

Усе своє життя, успішно проігнорувавши ботаніку, ми керуємося лише одним простим (і хибним) правилом: солодке – фрукт, а все решта – овочі. Насправді це так не працює. У книжці «Фрукти проти овочів» ботаніка, музейник та автор блогу «Довколаботаніка» Олексій Коваленко розповість справжню історію продуктів, які ми щодня бачимо на кухні та в супермаркеті, а ще навчить відрізняти овоч від фрукта, горіх – від горішка, а кавун – від ягоди. У книжці Олексі й пояснить, хто намагався лікувати огірками безпліддя та укуси скорпіонів, як салату приписали здібності впливати на чоловічу потенцію, звідки примандрував до нас буряк та як приготувати каштани в домашніх умовах і не рознести квартиру на шматки.

Перед вами – не збірник рецептів і навіть не підручник з ботаніки, книжка Олексія Коваленка – це реальна та дотепна історія найзвичайнісіньких овочів і фруктів: від особливостей їхньої ДНК та селекції до найдавніших міфів і кулінарних лайфхаків.


Комп`ютери та безпека

А45600

004.56.53

Ф76

Фоменко, Юлія. Комп`ютери та безпека [Текст] : поради / Ю. Фоменко. - Київ : Саміт-книга, 2021. - 76 с. : іл. - (Державна програма - 2021).

Оскільки комп`ютери повністю охоплюють майже всі сфери нашого життя, поняття інформаційної безпеки набуває неабиякої актуальності. У сучасному світі технологій користувачам необхідно знати про основні загрози інформаційній безпеці та методи захисту від них.


Хімія повсякдення. Від шампуню і прального порошку до смаженої картоплі

А45611

54

С20

Саркісян, Володимир. Хімія повсякдення. Від шампуню і прального порошку до смаженої картоплі [Текст] : попул. вид. / В. Саркісян. - Київ : Віхола, 2021. - 176 с. - (Наукпоп) (Державна програма - 2021).

Наше повсякденне життя – суцільна хімія. У ванній, на кухні, в автівці, аптечці й навіть на природі. За найпростішими речами – від прянощів до антисептика – стоїть складна формула і щонайменше кілька хімічних сполук зі страшними назвами, які взаємодіють між собою у той чи іншій спосіб (незрозумілий для нас зазвичай).

У книжці хімік-токсиколог Володимир Саркісян пояснює, як на хімічному рівні функціонують речі та явища, з якими ми стикаємося щодня, - приготування їжі, прибирання та прання, купівля ліків, ожеледь на дорогах. Тут не лише формули та схеми, а й цілком буденні та практичні приклади. Коли потрібно посолити смажену картоплю та чому гомеопат не зможе нікого отруїти (як і вилікувати)? За якими принципом працюють марихуана, пестициди і шампунь? Звідки взялися мило, антисептик та чи існують чудодійні креми «все в одному»? Про все це розповідає Володимир Саркісян, пояснюючи принцип дії простих сполук і речовин, ділячись при цьому кулінарними лайфхаками та історіями від Плінія, Дюма та Агати Крісті.


104 дні без поліетилену

А45601

504.5(477)

Б77

Бойко, Маріанна Леонідівна. 104 дні без поліетилену [Текст] : дослідження / М. Л. Бойко. - Київ : Віхола, 2020. - 192 с. : іл. - (Державна програма - 2021).

Чи намагалися ви колись відмовитися від поліетилену? Ні-ні, ви не зрозуміли: взагалі від будь-якого можливого поліетилену, навіть того, у якій загорнені ваші ліки й предмети гігієни. Спробуйте лише роздивитися, скільки його у вашій оселі – на кухні, у ванній, у спальні і навіть на балконі. Сьогодні всі ми знаємо, що поліетилен забруднює довкілля й шкодить нашому здоров`ю, проте далеко не всі ми можемо відмовитися від нього хоча б на кілька тижнів.

Маріанна Бойко прийняла цей виклик, провівши 104 дні без звичних пластикових речей. Як піти за покупками без жодного пакета? Як бути із шампунями та косметикою? І що робити, якщо турботлива продавчиня на ринку наполегливо пакує вам городину в пакет, здивовано промовляючи: «Доцю, та це ж безкоштовно»? Авторка провела свій експеримент в українських реаліях і охоче ділиться лайфхаками, як не тільки відмовитися від використання поліетилену, а й стати екоблогером і допомагати іншим усвідомити важливість зменшення сміття на планеті.


Пташина історія. Скандали, інтриги і мистецтво виживання

А45575

598.2

А92

Атамась, Наталія. Пташина історія. Скандали, інтриги і мистецтво виживання [Текст] : попул. вид. / Н. Атамась. - Київ : Віхола, 2021. - 320 с.

Що спільного у чубатих синиць і українських господинь? Чому самкам пінгвінів подобаються гладкі чоловіки та чим Дарвіну не вгодили павичі? Чи справді існує лебедина вірність і як качки дають раду нахабним залицяльникам? І чому українцям слід перейматися через папугу Крамера, що оселився в Києві?

Відповіді на ці запитання знає орнітологиня Наталя Атамась, яка у своїй книжці розповідає про те, як живуть птахи і наскільки їхня поведінка схожа на людську (чи то навпаки – наші звички нагадують пташині). Наталя з гумором пояснює, для чого птахи заводять гареми та як «редагують» кількість і якість власного потомства, як вони будують гнізда й шукають пару, планують зимування та чому пари розлучаються і залишають свої родини.

Особливе місце у книжці присвячено культурі бердвочингу, тобто спогляданню й дослідженню птахів, і його терапевтичному впливу на людей.


Зваблення їжею з українським смаком

Б51552

641.55(=161.2)

К50

Клопотенко, Євген. Зваблення їжею з українським смаком [Текст] : рецепти / Є. Клопотенко. - Київ : Книголав, 2021. - 176 с. : фото. - (Полиця нон- фікшн) (Державна програма - 2021).

Які страви ви уявляєте, коли думаєте про українську кухню? Борщ, вареники?.. А знаєте, про що б іще подумали в ХІХ столітті? Про шпундри, тетерю, квашу й ще чимало іншого. Що ж насправді вважати українською кухнею і які страви незаслужено відійшли в небуття. У своїй новій книзі Євген Клопотенко допоможе розібратися з цим. Автор присвятив кілька років вивченню кулінарних книжок про національні страви різних часів, подорожував Україною та спілкувався з багатьма істориками, щоб сформувати власне розуміння української кухні. Він пропонує 70 авторських рецептів, що об`єднують наше кулінарне минуле і сьогодення. Ви відкриєте для себе як давно забуті українські страви, по-сучасному переосмислені, так і добре знайомі в новому виконанні. Обіцяємо, ви закохаєтеся в них і захочете досліджувати розмаїття кулінарної України разом з нами.


Зваблення їжею. 70 рецептів, які захочеться готувати

Б51551

641.55(100)

К50

Клопотенко, Євген. Зваблення їжею. 70 рецептів, які захочеться готувати [Текст] : рецепти / Є. Клопотенко. - Київ : Книголав, 2021. - 192 с. : фото. - (Полиця нон- фікшн) (Державна програма - 2021).

Євген Клопотенко познайомитись вас не лише з добіркою смачнючих рецептів, випробуваних практикою, але й з власною філософією кулінарії. З цього моменту сніданок, обід, вечеря стануть для вас не буденною необхідністю, а часом насолоди, творчості та щастя. Кулінарні стереотипи у вашій голові ламатимуться, а мозок протестуватиме проти нового. Харчуватися усвідомлено, відмовлятися від звичних продуктів і просто насолоджуватися готуванням вдома – це рух вперед до буденного щастя. Змінивши своє ставлення до їжі, ви зміните якість і смак свого життя.


Ігор Сікорський

А45622

629.73(477+ 73)

К62

Коляда, Iгоp Анатолiйович. Ігор Сікорський [Текст] : біографія / І. А. Коляда. - Харків : Фоліо, 2021. - 121 с. - (Державна програма - 2021) (Знамениті українці).

Ігор Сікорський (1889 - 1972) – авіаконструктор і відчайдушний пілот власних літаків, «батько світового гвинтокрилобудування», вчений та філософ. Його «Ілля Муромець», найкращий літак Першої світової війни, став прообразом пасажирської та стратегічної бомбардувальної авіації. Уже у двадцять два роки авіаконструктор-киянин підкорив Європу власними винаходами. Він навчався та працював у Парижі, києві, петербурзі, згодом емігрував до США, де займався серійним гвинтокрилобудуванням, створенням перших міжконтинентальних пасажирських авіалайнерів. Машинам фірми Сікорського належала більшість світових рекордів, зокрема абсолютних.

Ця книжка містить відомості про походження Ігоря Сікорського, його батьків – родину Сікорських, яку добре знали в Києві, та розкриває феномен авіаконструктора зі світовим ім`ям. До видання також увійшли згадки про релігійно-філософську творчість цього великого трудівника.


Жити із зеленим серцем. Подбай про себе і планету

Б51576

504

Б 87

Браун, Гей. Жити із "зеленим серцем". Подбай про себе і планету [Текст] : порадник / Г. Браун ; пер. з англ. Н. Яцюк. - Київ : Наш формат, 2020. - 272 с. - (Державна програма - 2021).

Нам доводиться жити у світі, сповненому пасток вибору. І хоча ми успішно долаємо багато проблем, чимало загроз криється в повсякденних речах і звичках. Яку зубну пасту взяти з-поміж тисячі інших? Яке мило точно безпечне? Чому шкідливих речовин у вашій спальні більше, ніж на вулиці? Якщо до таких щоденних виборів підходити усвідомлено, ми вплинемо не лише на своє здоров`я та оселю, а й на планету загалом – запевняє екологічна активістка Ґей Браун.

У книжці авторка розповідає, як наші звички та спосіб життя можуть покращити добробут і відновити Землю. Дослідниця просто і доступно пояснює, як вибрати продукти харчування і засоби особистої гігієни, та пропонує рішення, які відповідають вашому бюджету і способу життя.

Прочитавши книжку, ви, можливо, і не встановите системи фільтрації повітря, та, найімовірніше, посадите кімнатну рослину, почнете читати текст на етикетках і зробите життя на планеті трохи здоровішим.


Собакознавство. Що собаки знають, бачать і відчувають нюхом

Б51578

636.7

Г 70

Горовіц, Александра. Собакознавство. Що собаки знають, бачать і відчувають нюхом [Текст] : довідник / А. Горовіц ; пер. з англ. Н. Лавської. - Київ : КМ-БУКС, 2020. - 312 с. - (Державна програма - 2021).

Усі, хто обожнює собак, мають змогу разом із американською вченою-когнітивістом Александрою Горовіц підняти завісу над їхнім загадковим світом – дізнатися, що і як бачать наші чотирилапі друзі, як вони чують і що відчувають, що знають і що розуміють. Читачі ознайомляться з результатами новітніх досліджень у галузі фізіології та психології тварин, які пояснюють неймовірні можливості та здібності собак, зокрема здатність виявляти хвороби, навички зчитування думок і бажань господарів, «багатофункціональність» собачого хвоста. І хоча «Собакознавство» не є довідником із виховання та дресирування, видання містить чимало корисної інформації і практичних порад, завдяки яким любителі собак зможуть краще розуміти поведінку та потреби своїх вихованців, швидше знаходити з ними контакт.


Цікаві домашні досліди

Б51595

379.8

П88

Пужайчереда, Лариса Миколаївна. Цікаві домашні досліди [Текст] : досліди / Л. М. Пужайчереда, В. Карнаушенко. - Харків : Основа, 2021. - 80 с. : іл. - (PRO науку) (Державна програма - 2021).

Захоплива книга про цікаві й безпечні домашні досліди для веселого дозвілля з дітьми, що зможуть «розвантажити» канікулярні будні та вихідні.

Книга містить 37 різноманітних дослідів. Досліди не потребують дорогих чи рідкісних складників, спеціального обладнання чи особливих навичок. Їх можна провести вдома з тими речовинами, які є на кухні або в пеналі.

Кожний дослід описано за певною структурою: про що йдеться; перелік складників, які потрібні для його проведення; покроковий алгоритм у малюнках з коментарями і коротке пояснення процесів, які відбуваються під час досліду.

Безпечні домашні досліди можуть стати чудовою родинною розвагою як для дітей 4-10 років, так і для їхніх батьків.


Вишивальні традиції України: білі та писані сорочки

Б51592

746.34(477)

Б35

Бебешко, Лідія. Вишивальні традиції України: білі та писані сорочки [Текст] : схеми, орнаменти / Л. Бебешко. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля , 2021. - 160 с. : колор. іл. - (Державна програма - 2021).

Візитівкою цього видання є чарівні білі та чорні писані сорочки з різних регіонів України, цікаві й самобутні за типами кроїв, колористикою вишивки, її компонуванням і технологіями виконання.

«Відкрите віконце», «зоряний хрест», «кривулька», «хвилька», косі хрести, водяний ключ («гесик»), «колодки», «баранячі роги», зіркові «квіти» і «дволисники», «ріжкаті» трикутнички — відтворюйте кращі взірці орнаментів вишиваних шедеврів з музейних і приватних колекцій.

У виданні подано інформацію про типи крою, види композицій, орнаментів та мотивів вишивки білих сорочок і художньо-технологічні особливості чорних писаних вишиванок. Представлено двадцять п’ять моделей сорочок з білою вишивкою і двадцять видів чорних писаних вишиванок. Кожна схема вишивки супроводжується переліком використаних швів.

Книжка стане в пригоді вишивальницям із різними рівнями підготовки — і початківцям, і досвідченим майстриням.


Як відвернути кліматичну катастрофу

Б51596

502/504

Г29

Гейтс, Білл. Як відвернути кліматичну катастрофу. Де ми зараз і що нам робити далі [Текст] : дослідження / Б. Гейтс ; пер. з англ. Ю. Костюк. - Київ : Лабораторія, 2021. - 240 с. : фото. - (Державна програма - 2021).

У цій нагальній та авторитетній книжці Білл Ґейтс викладає широкий, практичний і доступний план зменшення викидів вуглекислого газу до нуля. Це той план, який допоможе нам відвернути кліматичну катастрофу.

Автор витратив десятиліття на з`ясування причин і наслідків зміни клімату. За допомогою експертів у галузі фізики, хімії, біології, техніки, політології та фінансів він зосередився на діях, необхідних для того, щоб зупинити екологічний колапс на планеті, У цій книжці він не лише пояснює, чому нам потрібно досягти нульового балансу викидів вуглекислого газу, а ще й детально розповідає, що нам слід зробити для досягнення цієї вкрай важливої мети.


Готуємо по- українськи

Б51591

641.55

І-25

Івченко, Зоряна. Готуємо по- українськи [Текст] : рецепти / З. Івченко. - Львів : Урбіно, 2021. - 160 с. : фото. - (Державна програма - 2021).

Не варениками єдиними живуть українські кулінари! Готувати по-українськи не означає нині варити лише борщ та кашу. Сучасна українська кухня – це майстерне поєднання традицій із сучасними можливостями, відродження давніх рецептів та створення власних на базі тих продуктів, які дарує нам щедра українська земля.

Книга відомої фуд-блогерки Зоряни Івченко, авторки понад двох десятків кулінарних книжок, призначається як для вправних куховарів, так і для початківців: кожен знайде тут рецепти до душі. Любите проводити на кухні багато часу й дивувати рідних та друзів утіленням вишуканих рецептів? Обожнюєте смачненьке, але не любите годинами стриміти біля плити? У цій книзі знайдуться рецепти для кожного – геть усе, від закусок аж до десертів. Рецепти, кожен з яких авторка готувала власноруч, перевіряючи складники та пропорції, супроводжуються її ж фото в улюбленому рустикальному стилі. Отож гортайте, обирайте страви й готуйте разом із Зоряною Івченко – смачно й по-українському щедро!


Національна кулінарна спадщина України

Б51589

641.56(477)

П38

Плесконос, Андрій Аркадійович. Національна кулінарна спадщина України [Текст] : рецепти / А. А. Плесконос, Н. Л. Писаренко. - Київ : Балтія-Друк, 2021. - 152 с. : фото. - (Державна програма - 2021).

Побутові традиції нашого народу - це невід`ємна частина української історії. Кілька років тому Центр культурних досліджень Міністерства культури України розробив детальну методику визначення елементів нематеріальної культурної спадщини. До її складу увійшли і кулінарні традиції українського народу.

Це видання є результатом багаторічної копіткої роботи авторів - дослідників українських культурних традицій, які займалися науковими пошуками їх витоків в безперервному процесі формування культурного коду нації і виявленням його унікальних рис в аспекті загальноєвропейської культури.


Управління довірою в проєктах розвитку організацій

Б51605

005.8

Л17

Лазарева, Марина Вікторівна. Управління довірою в проєктах розвитку організацій [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора тех. наук; спец. 05.13.22 - управління проектами та програмами / М. В. Лазарева ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т буд-ва і архітектури. - Київ : [б. в.], 2021.

У дисертації досліджено моделі та методи управління довірою у проєктах розвитку організацій. Запропоновано метод розвитку компетентності команди та організації в контексті довіри, що дозволить підвищити ефективність управління й результативність проєктів. Створено моделі оцінки та розвитку компетентності в контексті довіри для команди проєкту й організації, які дають можливість досліджувати залежність між довірою та компетентністю й формувати рекомендації з розвитку.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com